Vmware Üzerine Logsign Kurulumu

Merhabalar,

Makalemizde Logsign Focus ürününün kurulumdan bahsediyor olacağız. Öncelikle Logsign nedir? Ne işe yarar? gibi konulara değinelim istiyorum.

  • Logsign gelişmiş bir arayüze sahip olan merkezi log sistemidir. Logsign ile Microsoft sunucu sistemlerinden veya firewall cihazlarınızdan log almanız mümkün. Yazılımın asıl amacı toplanılan log kayıtlarının daha anlamlandırılabilir bir hale getirilmesidir. İçerisinde yüzlerce hazır şablon bulunan üründe ayrıca istenilen herhangi bir durum için alert ürettirmek ve bunu mail ile göndermek çok kolaydır.

Ürünün sistem gereksinimleri logunun tutulması istenen ortama göre değişkenlik göstermektedir. Varsayılan olarak minimum 8GB Ram ve 4 Core Cpu gereksinimi olduğunu söylersek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Şimdi kurulum aşamalarına geçelim;

İşe ilk olarak vmware üzerinde bir sanal sunucu oluşturarak başlayalım. Konfigürasyon tipi olarak Typical seçelim ve bir isim belirledikten sonra sununun kurulmasını istediğimiz datastore alanını seçelim.

İşletim sistemi olarak Ubuntu Linux (64-bit) versiyonunu seçelim. Sonrasında network interface seçimini yapalım.

Daha sonra disk boyutunu ve tipini belirleyip bir sonraki aşamada işlemleri sonlandırmak için finish butonuna basıyoruz.

Eğer istersek bu aşamada donanım kaynaklarını değiştirebiliriz. Yazının başında da belirtmiş olduğumuz gibi minimum 8GB Ram ve 4 Core Cpu kullanmanız sağlıklı olacaktır. Oluşturmuş olduğumuz sanal sunucuyu start edelim.

Sunucunun ip ve dns ayarlamalarını yapalım. Ben kendi örneğimde 10.34.210.0/24 bloğunu kullanıyorum. Dns için ise google dns lerini yani 8.8.8.8 kullanıyorum.

“Write the changes to disks?” kısmında “Yes” seçeneğini seçelim ve kurulumun tamamlanmasını bekleyelim.

Kurulum tamamlandıktan sonra sisteme, işlem esnasında vermiş olduğumuz ip adresi ile web arayüzünden bağlantı sağlayabiliriz. Default kullanıcı adı ve şifre “admin – admin” şeklindedir.

Makalemizin sonuna geldik. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.